Yaklaşık 1 sene süren ve yüzlerce başvuru arasından seçilen 20 girişimin yer aldığı Girişim2020 programı 18 Şubat 2021’de Demoday etkinliği ile sona erdi. Covid tedbirleri kapsamında online olarak gerçekleştirilen Demoday etkinliğinde bir çok önemli isim de yer aldı.

Katılımcılar

Programa katılım sağlayan isimler şunlardı;

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Prof. Dr. Mehmet Yazıcı, BEBKA Genel Sekreteri Doç Dr. Zeki Durak, TRANGELS Kurucu Ortağı Lider Melek Yatırımcı Hüseyin Karayağız, Şirket Ortağım Yönetim Kurulu Üyesi Adem Duman, Albaraka Garaj temsilcisi Talha Erdoğan, Boğaziçi Ventures temsilcisi Oğuzhan Öztürk.

Girişim2020 Demoday

Etkinlikte farklı problemlere çözümler üreten 8 değerli girişim sunumlarını gerçekleştirdi. Etkinlikte finale kalarak sunum yapan girişimler şunlardı;

  • Timezeta
  • Sadetoptan
  • Mayfly
  • Pharmedi
  • Ballista Motors
  • Chaotic Order
  • Geri Dön. Komp. Mod. Direk
  • SeraOtomasyon

Yerli Dijital Proje Asistanı: Timezeta

Timezeta adına Girişim2020 Demoday kapsamında sunum yapan kurucu ortağımız Mustafa Safa Orakçı şunları kaydetti; “Dijitalleşme çağındayız ve vaktimizin büyük bir kısmı iş yerlerimizde çalışmakla geçiyor. Çalışma düzenimizin dijitalleşmesi ve iş süreçlerinde bulut teknolojisini etkin bir şekilde kullanmamız çok önemlidir. Pandeminin bize gösterdiği bir gerçek daha var ki o da zaman ve mekandan bağımsız bir şekilde işlerimizi yürütebilme kabiliyetidir. Timezeta projemiz ile iş süreçlerini dijitalleştiriyor, zaman ve mekandan bağımsız bir şekilde çalışanlar arasında bilgi akışını sağlıyor ve tüm takımı bir noktada birleştiriyoruz.” diyerek projenin detaylarını aktardı.

Diğer konuşmacılar ise şunları belirtti;

İyi bir iş kurma fikrine ve girişimcilik kabiliyetine sahip genç girişimcilerin keşfedilerek desteklenmesi amacıyla gerçekleştirilen protokolün şehir ve ülke istihdamına da ciddi katkılar sağladığını ifade eden Bursatto Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cihan Kaboğlu, “Program kapsamında girişimcilere gerekli mentörlük desteği ve eğitimleri verildi ve artık programın son aşamasına gelindi. Bugün toplam 8 girişimcimiz iş fikirlerini sunarak yatırım almaya çalışacak.” dedi.

Son yıllarda kalkınma hamlesine girişen Türkiye’nin gerek bulunduğu stratejik konum gerekse sürekli değişen konjonktür nedeniyle yer altı ve yer üstü kaynaklarını ekonomiye kazandırmasının bir zorunluluk olduğunu vurgulayan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, “Üç tarafı denizlerle çevrili, 4 mevsimi yaşayan, farkı kültür ve ekosistemleri içinde barındıran bir ülke olarak kaynakların etkin kullanımında maalesef çok gerideyiz. Ülkemizdeki kaynakları harekete geçirecek olan da nitelikli insan kaynağıdır. O nedenle üniversite olarak her zaman kendi işini kurabilecek, kendisiyle birlikte başkalarına da istihdam olanakları oluşturabilecek donanımlı mezunlar yetiştirmeyi hedef aldık. Fikirleriyle ekonomiye hareket katacak, atıl olan kaynağı paraya dönüştürecek ve de süreç yönetimini dönüştürebilecek girişimcilerimize kapı açması yönüyle bu projeyi de bu kapsamda çok önemsiyoruz ve devamının gelmesi için de çalışacağız.” ifadelerinde bulundu.

Girişim Odaklı Destek Programı

BTÜ’nün girişimci yetiştirme, SeedUp İnovatif Girişimcilik Programı gibi projelerle Bursa’nın girişimci ihtiyacını karşılayacak çalışmalar yaptığını belirten BEBKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Zeki Durak, “Bir nesil memur olsun diye yetiştirildi. Biz ise yeni nesli girişimci olarak yetiştirirsek dengeyi sağlamış olacağız. Bunun için de başarı hikayelerini artırmalı ve gençlere model olmalıyız.” şeklinde konuştu. Türkiye’de ilk olacak bir Girişim Sermayesi Fonu oluşturulması üzerinde çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Durak, “Girişim odaklı destek programı, bölge sermaye fonu gibi odağı Bursa olan, herkesin katılımına da açık olan ve Bursa’nın girişim, inovasyon ve Ar-Ge merkezi olduğunu gösterecek bir fon olması için çalışmalarımız var.” diye konuştu.

İstanbul’un melek yatırımlarda Türkiye’yi domine ettiğini aktaran Finansal Kurumlar Birliği (FKB) eski başkanı ve melek yatırımcı ağı Şirket Ortağım Yönetim Kurulu Üyesi Adem Duman, “Yatırım fonlarının büyük kısmı İstanbul’da. Bursa lojistik avantajı, otomotiv, tekstil gibi önemli sanayi kollarını bünyesinde barındırmasına ve altyapısı olmasına rağmen yabancı yatırım anlamında çok gerilerde. Biz firma olarak yatırım yapmaya hazırız. Bursa özelinde bölge ekonomisini dikkate aldığımızda, otonom sürüş, kamera teknolojileri, lojistikte mobilite, yapay zeka bazlı navlun otomasyon, organik üretim, bioscience, gaming gibi yüksek bilgi ve teknoloji gerektiren alanlar ilgi çekici olabilir. Şirket olarak ortak girişimlere de açığız. Bursa bölgesinde daimi bir ekosistem olmaya da gayretliyiz. dedi.”

Yerli Girişimlere Destek

Girişim2020 Demoday programında Türkiye’de henüz gerçekleşmemiş, başlangıç aşamasındaki projelere yatırım yaptıklarını ve dünyayı değiştirebilecek girişimcileri ve onların fikirlerini desteklemeyi amaçladıklarını belirten TRANGELS Kurucu Ortağı Lider Melek Yatırımcı Hüseyin Karayağız, “Türkiye’de derin teknoloji kollarındaki projelere yatırım yapıyoruz. RePG Enerji buna örnek bir yatırımımız. Şuan Çalı’da ürünler ortaya çıkmaya başladı. RePG’de Türkiye ve dünyadan 100’den fazla yatırımcı var. Yabancı yatırımların gelmesi önemli fakat Türkiye’de çıkan girişimlerin markalaşarak ve Türk ürünü olarak dünya pazarına sunulması istiyoruz. Kalıcı değer ancak bu şekilde oluşturulabilir.” şeklinde konuştu.